Бережанська районна державна адміністрація
47501, м.Бережани, вул.Шевченка, 15-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Нещасні випадки на виробництві - права потерпілого та відповідальність керівника


 

Нещасні випадки на виробництві - права потерпілого та відповідальність керівника

Про проблеми під час розслідування нещасних випадків на виробництві

Про кожен нещасний випадок керівник підприємства зобов’язаний повідомляти протягом трьох годин по телефону, а протягом доби - в письмовій формі  повідомити відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Крім цього, екстрене повідомлення вказаній вище установі має дати лікувальна установа, яка надала першу медичну допомогу потерпілій особі.

«Кожен нещасний випадок на виробництві  є особливим. Тому для об’ктивного проведення розслідування наказом підприємства створюється комісія з розслідування нещасного випадку обов’язково з залученням представника Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Якщо випадок зі смертельним наслідком, або груповий, або з важкими наслідками, то комісію з розслідування створює Територіальне управління Держгірпромнагляду Далі потерпілий, очевидці, керівники підрозділу, керівник підприємства  повинні чітко обґрунтувати і пояснити обставини та можливі причини нещасного випадку. Члени комісії відповідно до розподілених функцій збирають і опрацьовують документи згідно з положенням «Про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків професійних захворювань і аварій на виробництві» затверджено постановою Кабінету міністрів від 30. 11. 2011 р. № 1232 протягом трьох днів проводить розслідування нещасного випадку, встановлює, чи повязаний він з виробництвом. Коли комісія призначається територіальним управлінням Держгірпромнагляду,  розслідування проводиться протягом 10 днів.

Якщо нещасний випадок стався з працівником, прийнятим на роботу за трудовим договором, при настанні нещасного випадку він виконував роботу відповідно до своїх посадових обов'язків та у визначений трудовим розпорядком робочий час, то комісія з розслідування тільки документально підтвердить цей факт. Однак, на жаль, таких випадків небагато. Мають місце нещасні випадки на виробництві з працівниками, які офіційно не прийняті на роботу, не знають своїх обов'язків та прав, не пройшли медичного огляду, навчання з питань охорони праці, виконують роботу з порушенням виробничого процесу та режиму праці і відпочику. Статею 13 Законом України «Про охорону праці» чітко визначено, що роботодавець повинен створити нешкідливі та безпечні умови праці, адже порушення цих умов може призвести не лише до дисциплінарної, а в важких та смертельних випадках до кримінальної відповідальності.

Саме при таких обставинах роботодавці невчасно подають повідомлення про настання нещасних випадків, намагаються їх приховати, вмовляють лікарів не направляти екстрене повідомлення з лікувальної установи, тобто намагаються себе захистити, проте захищати себе треба набагато раніше.

Законодавче поле взагалі не передбачає відповідальності за настання нещасного випадку на виробництві при умові, якщо роботодавець виконав вимоги чинного законодавства щодо створення належних безпечних умов праці. Більше того, законодавство передбачає зменшення розміру одноразової допомоги при настанні нещасного випадку, якщо в ньому є вина потерпілого. Однак навіть при наявності вини потерпілого, алкоголю в крові при настанні смертельного випадку страхові виплати зменшенню не підлягають.

Сьогодні на законодавчому рівні все зроблено, щоб захистити потерпілого (чи його сім'ю) при настанні нещасного випадку. Більше того, цей захист передбачає як проведення страхових виплат, так і надання медико-соціальних послуг. Ці виплати є значними та залежать від заробітної плати потерпілого до настання нещасного випадку і відсотку в трати його працездатності. Проте з цим повязані певні проблеми, оскільки в більшості випадків людина отримує зарплату в конверті і таким чином втрачає право на соціальний захист. Тому створення належних умов праці, проведення навчання, інструктажів з охорони праці, забезпечення спецодягом, правильне прийняття на роботу, сплата єдиного внеску за всіх працюючих - запорука належного соціального захисту працівників та спокій для керівників».

 

Інформацію подав в. о. начальника відділення  виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в  Бережанському   районі   С. М. Штогрин
 

Анонси подій

Актуальна тема