Козівська районна державна адміністрація
47600, смт.Козова, вул.Грушевського, 38
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif 

 

Опитування

.
На головну

Вчинення посадовими особами органів місцевого самоврядування нотаріальних дій


Вчинення посадовими особами органів місцевого самоврядування нотаріальних дій

 

Для зручності жителів сільської місцевості, в населених пунктах, де немає нотаріуса, деякі нотаріальні дії мають право вчиняти посадові особи органів місцевого самоврядування. Важливо, щоб документи, нотаріально засвідчені такими посадовими особами, були грамотно юридично оформлені, оскільки в подальшому ці документи потрапляють у державні установи, до нотаріусів, правоохоронних органів, судів тощо. На окремих правових аспектах вчинення нотаріальних дій та дій, прирівняних до нотаріальних наголосила Ганна Луцишин, в.о. начальника Козівського бюро правової допомоги під час зустрічі-інформування з секретарями сільських рад Козівського району.

Основними нормативно-правовими актами, що регулюють питання вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування є: Цивільний кодекс України, Закон України «Про нотаріат», Наказ Міністерства юстиції України від 11.11.2011 № 3306/5 «Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування» {Із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства юстиції  №1784/5 від 17.09.2015№ 3058/5 від 25.10.2016}, Постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 р. № 419 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 6 липня 2006 р. № 940) «Про затвердження Порядку посвідчення заповітів і довіреностей, що прирівнюються до нотаріально посвідчених», Декрет Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито», Наказ Міністерства фінансів України від 07 липня 2012 року № 811 «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита».

Посадові особи, на яких за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування покладені відповідні повноваження, вчиняють нотаріальні дії, визначені  статтею 37 Закону України «Про нотаріат»:

1) вживають заходів щодо охорони спадкового майна;

2) посвідчують заповіти (крім секретних);

3) видають дублікати посвідчених ними документів;

4) засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них;

5) засвідчують справжність підпису на документах.

При цьому, посадові особи органів місцевого самоврядування не мають права оформляти документи, призначені для використання за кордоном.

Відповідно до статті 245 Цивільного кодексу України, а також пункту 4 частини 2 статті 40 вищезгаданого Закону посадові особи органів місцевого самоврядування вчиняють дії, прирівняні до нотаріальних, а саме: посвідчують довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреностей на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.

Посвідчення заповітів, засвідчення вірності копій (фотокопій) документів і виписок з них, засвідчення справжності підпису на документах, видача дубліката посвідченого документа здійснюються шляхом вчинення посвідчувальних написів на відповідних документах,  спеціальні форми яких затверджені Мінюстом. 
Посадова особа відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, зокрема у випадках, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України; є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства; з проханням про вчинення нотаріальної дії звернувся уповноважений представник, який згідно довіреності не має необхідних повноважень, та в інших випадках передбачених законом.

Нотаріальні дії вчиняються в приміщенні органу місцевого самоврядування. Однак, в окремих випадках, коли фізична особа не може з’явитися в зазначене приміщення, а також коли того вимагають особливості нотаріальної дії, вона може бути вчинена поза вказаним приміщенням, але в межах території діяльності органу місцевого самоврядування.

За загальним правилом нотаріальні дії вчиняються в день подачі всіх необхідних документів після їх оплати.
Анонси подій

Інформаційні послуги