Козівська районна державна адміністрація
47600, смт.Козова, вул.Грушевського, 38
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif 

 

Опитування

.
На головну

Визнання шлюбу недійсним,підстави та правові наслідки


Визнання шлюбу недійсним,підстави та правові наслідки

Загальні положення щодо визнання шлюбу недійсним.

Відповідно до Сімейного кодексу України  (далі – СК) шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років та ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається.

     Обов’язковою умовою реєстрації шлюбу є вільно і незалежно висловлене взаємне волевиявлення осіб, що одружуються, яке підтверджує їх намір створити сім’ю на підставі укладення шлюбу. Недотримання цієї умови тягне недійсність шлюбу.

Недійсність шлюбу — це правова санкція, яка застосовується до подружжя внаслідок порушення ними встановлених законом умов укладення шлюбу і яка передбачає втрату таким шлюбом правової сили.

Підстави недійсності шлюбу.

Підстави недійсності шлюбу регулюється ст.. 22, 24- 26 Сімейного кодексуУкраїни. Такими підставами є: - шлюбний вік ; - добровільність шлюбу; - одношлюбність; - особи, які не можуть перебувати у шлюбі між собою.

До таких осіб відносяться: - особи, які є родичами прямої лінії споріднення; - шлюбі між собою не можуть перебувати рідні (еповно рід, еповно рідні) брат і сестра. Повнорідними є брати і сестри, які мають спільних батьків. Неповнорідними є брати і сестри, які мають спільну матір або спільного батька; - двоюрідні брат та сестра, рідні тітка, дядько та племінник, племінниця.

За рішенням суду може бути надане право на шлюб між рідною дитиною усиновлювача та усиновленою ним дитиною, а також між дітьми, які були усиновлені ним.

У шлюбі між собою не можуть бути усиновлювач та усиновлена ним дитина.

Шлюб між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною може бути зареєстровано лише в разі скасування усиновлення.

Шлюб , який є недійсним.

Шлюб може бути визнаний недійсним в силу закону, якщо  його зареєстровано з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі; шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою; зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною. За заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований з особами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті.

 Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу.

Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша - третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.

Також відповідно то ст.. 40 Сімейного кодексу України , шлюб  може бути визнаний недійсним за рішенням суду, якщо він був зареєстрований : 1) між усиновлювачем та усиновленою ним дитиною з порушенням ;2) між двоюрідними братом та сестрою; між тіткою, дядьком та племінником, племінницею;

3) з особою, яка приховала свою тяжку хворобу або хворобу, небезпечну для другого з подружжя і (або) їхніх нащадків;

4) з особою, яка не досягла шлюбного віку і якій не було надано права на шлюб.

 При вирішенні справи про визнання шлюбу недійсним суд бере до уваги, наскільки цим шлюбом порушені права та інтереси особи, тривалість спільного проживання подружжя, характер їхніх взаємин, а також інші обставини, що мають істотне значення. Шлюб не може бути визнаний недійсним у разі вагітності дружини або народження дитини у осіб, зазначених пунктами 1, 2, 4 частини першої цієї статті, або якщо той, хто не досяг шлюбного віку, досяг його або йому було надано право на шлюб.

Правові наслідки недійсності шлюбу .

За загальним правилом, установленим статтею 45 СК України, недійсний шлюб не створює для подружжя жодних юридичних наслідків і не обумовлює для них настання відповідних прав та обов'язків; вважається, що вони у шлюбі не перебували.

Не виникає у зв'язку з укладенням такого шлюбу, зокрема, майнових прав; - якщо протягом недійсного шлюбу особи набули майно, воно вважається таким, що належить їм на праві спільної часткової власності.

Розмір часток кожного з них визначається відповідно до їхньої участі у придбанні цього майна своєю працею та коштами;

-підлягає поверненню і сума аліментів, отриманих внаслідок недійсності шлюбу; - особа, яка поселилася у житлове приміщення іншої особи у зв'язку з реєстрацією з нею недійсного шлюбу, не набула права на проживання у ньому і може бути виселена; - особа, яка у зв'язку з реєстрацією недійсного шлюбу змінила своє прізвище, вважається такою, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави.

Правові наслідки, встановлені частинами другою - п'ятою цієї статті, застосовуються до особи, яка знала про перешкоди до реєстрації шлюбу і приховала їх від другої сторони і (або) від органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Так, відповідно до вимог ст. 46 СК України у випадку якщо особі не було і не могло бути відомо про перешкоди до реєстрації шлюбу, вона має право:

– на проживання у житловому приміщенні, в яке особа поселилася у зв'язку з недійсним шлюбом;

– на поділ майна, яке було набуте у недійсному шлюбі, як спільна сумісна власність подружжя;

– на аліменти;

– на прізвище, обране при реєстрації шлюбу.

 

 

Безоплатна правова допомога надається в Тернопільському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги (м.Тернопіль, вул..Шпитальна 7), тел. 52-15-20

Бережанському бюро правової допомоги (м.Бережани, вул..Банкова 6), тел..2-39-99

Козівському бюро правової допомоги (смт.Козова, вул..Дорошенка 3), тел.2-22-24

Підволочиському бюро правової допомоги (смт.Підволочиськ, вул..Д.Галицького 80)

Підгаєцькому бюро правової допомоги (м.Підгайці, вул. Шевченка 2а)

 
Анонси подій

Інформаційні послуги