Підгаєцька районна державна адміністрація
48000, м.Підгайці, вул.Шевченка, 39
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Новини

Роздрукувати 20.10.20 | 14:55

Право на обов'язкову частку у спадщині

Згідно з чинним цивільним кодексом, деякі члени сімейства мають право на обов'язкову частку у спадщині.

Спадкоємцями, що мають право на обов'язкову частку, виступають:

діти спадкодавця, що не досягли 18 років;

діти спадкодавця старше 18 років за умови їх непрацездатності;

чоловік (дружина), батько(матір) спадкодавця, що втратили спроможність працювати.

Наведений вище перелік осіб є всеосяжним і повним.

 Обов'язкова частка в спадщині при заповіті складає одну другу частини, яка належить кожному спадкодавцеві у разі спадкування за законом (в такому випадку власність спадкодавця ділиться між спадкоємцями в рівних частинах в межах спадкової черги. (1258-1266 Цивільного Кодексу України).

При цьому в розмір обов'язкової частки в спадщині входить:

речі домашнього побуту;

відказ, зафіксований на користь родича, який має право на обов'язкову частку;

права власності, що належать спадкодавцеві і які переходять спадкоємцям (також права на заощадження в фінансовій установі, за якими спадкодавцем було зроблено розпорядження на випадкове відкриття спадщини).

У той же час, за умови наявності Вашої згоди, Ваша частка в спадщині може визначатися з майна, не охопленого заповітом. При відсутності згоди ця частка буде вираховуватися з усього складу спадщини.

Також можлива ситуація встановлення в заповіті спадкодавцем, обмежень частини спадщини (щодо деяких спадкоємців). В такому випадку діє законодавче положення, згідно якого такі дії можливі лише відносно частки, яка перевищує обов’язкову частину спадщини.

Як отримати обов'язкову частку у спадщині?

Загальний порядок регулює глава 87 Цивільного кодексу України .

Спадщина, відповідно до Цивільного кодексу України, належить спадкоємцеві з моменту смерті або оголошення загиблим спадкодавця (цей момент прийнято називати моментом відкриття спадщини) без прив’язки до часу прийняття спадщини.

Крім того, якщо Ви весь час жили разом зі спадкодавцем, то Вас можна по закону вважати особою, що прийняла спадщину, якщо протягом шести місяців Ви не заявив про відмову від такої.

У разі, якщо Ви проживаєте окремо від спадкодавця, Вам треба подати нотаріусу або уповноваженій посадовій особі Вашого органу місцевого самоврядування (за умови проживання в сільській місцевості, де немає нотаріуса) заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до судової практики, Ви будете рахуватись такою особою, що не прийняла спадщину, якщо Ви, маючи право на обов'язкову частку і не проживаючи разом з родичем на день відкриття спадщини, не подали таку заяву.

Також передбачені правові механізми, згідно з якими особи, яким не виповнилось 18 років, недієздатні особи, а також особи з обмеженою цивільною дієздатністю, навіть проживаючи окремо від спадкодавця, вважаються такими, що прийняли спадщину, якщо вони за згодою батьків / усиновителів / піклувальника і органу опіки та піклування не відмовилися від спадщини.

Довідково: за безоплатними правовими консультаціями жителі району можуть звертатися до Підгаєцького бюро правової допомоги: м. Підгайці, вулиця Шевченка, 2а, тел. (03542) 2-14-62

 

В Україні цілодобово діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103. Зателефонувавши за ним, Ви зможете уточнити актуальну інформацію щодо осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, змін в законодавчій базі стосовно її надання, актуальні адреси та контакти центрів у всіх регіонах України. Ця телефонна лінія працює цілодобово. Дзвінки у межах України – безкоштовно

Підгаєцьке бюро правової допомоги

Анонси подій

Інформаційні послуги

 
 

 

Актуальна тема

Напрямки державної підтримки аграрного сектору у 2018 році (матеріали Інформаційного вісника Уряду від 07.02.2018 р.)

Інформаційні матеріали  Кабінету Міністрів України про медреформу

Інформаційні матеріали Кабінету Міністрів України про субсидії та актуальних питань соціально-економічного життя країни, ключових реформ, що впроваджуються.

Інформація для громадян, які приїхали з Автономної Республіки Крим, міста Севастополь, Донецької та Луганської області

Пам’ятка щодо посилення пильності громадян до фактів що можуть свідчити про підготовку до диверсій та терористичних акцій

Витяг з Рекомендацій населенню щодоправилповедінки під час проведення масових заходів і дій при загрозі вчинення терористичного акту

Грантові проекти

Магістратури вищих навчальних закладів –важлива складова системи підготовки державних службовців

Про наслідки захоплення адміністративних будівель, приміщень органів влади та наслідки створення перешкод в режимі роботи органів влади для населення та адміністративно-територіальних одиниць в цілому

БЮДЖЕТНА ПРОГРАМА КПКВК 1201150 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників»