Чортківська районна державна адміністрація
48500, м.Чортків, вул.Шевченка, 23
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Управління соціального захисту населення

Субсидії-2019: монетизація, нові правила виплат і підрахунок доходів НБУ


 

 Уряд затвердив нові правила виплати субсидій. З січня 2019 року почнеться монетизація – виплата субсидій у грошовій формі. За останній рік це третє рішення про зміну роботи системи субсидій. Мета – зробити їх більш адресними.
На фоні зростання тарифів населення надчутливо реагує на зміну правил оформлення субсидій. У людей накопичився чималий перелік запитань до управління соцзахисту: як працюватиме монетизація; чи вистачить коштів у бюджеті на субсидії? що робити у випадку виникнення суперечливих ситуацій? Відповіді на ці та інші запитання роз’яснює (як-то кажуть, на пальцях) начальник управління соціального захисту населення Чортківської РДА Володимир ЦВЄТКОВ.

При призначенні субсидії враховуються доходи всіх членів сім'ї незалежно від місця реєстрації та проживання
Попри вжиті заходи, рівень зловживань високий, бо програма надзвичайно велика. Більшої програми видатків, ніж на житлові субсидії, в Україні у соціальному напрямку немає. Відповідно, якщо програма велика, то і рівень зловживань буде більший, ніж у маленькій програмі.
Раніше критерії надання субсидій дозволяли окремим громадянам маніпулювати певними обставинами, перш за все – місцем реєстрації.
Провівши поглиблений аналіз щодо цього, було виявлено, що з системою щось не те. Коли спеціалісти соцзахисту вивчали, так би мовити портрет одержувача субсидій, винирнув на-гора факт: 80 відсотків випадків таку субсидію отримувала мати з дитиною за відсутності зареєстрованих інших членів сім’ї (один із показових прикладів). Тобто у квартирі реєструвалися лише мати і дитина. Мати, як правило, перебувала в декретній відпустці або у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Офіційний дохід – 860 грн на двох. Можна здогадатися, які в них були розміри субсидій. Чоловік (батько) в той час був зареєстрований за іншою адресою, що дозволяло їм отримувати житлову субсидію.
Тому один із критеріїв змін (у травні) полягає в тому, що при призначенні субсидії враховуються доходи всіх членів сім’ї незалежно від того, де вони зареєстровані і де проживають. До слова, управління соцзахисту використовує дані про субсидіантів із офіційних джерел, реєстрів.

Наступний крок змін форми надання субсидій – монетизація

Монетизація – це надання субсидій у грошовій формі конкретному споживачеві. На разі в держбюджеті існує два види видатків на субсидії: субвенція на виплату в розмірі 35 млрд грн і 20 млрд грн на монетизацію.
Перевести всіх на нову модель одержання складно з точки зору адміністрування. Адже потрібно отримати згоду громадян на обробку їх персональних даних, на переказ цих коштів у банк – доволі сутужна процедура. Тому вирішено робити це поетапно.
Перший етап починається 1 січня 2019 року. Усі нові заявники будуть опрацьовуватися в новій системі. Ті сім’ї, яким субсидія була призначена з жовтня, листопада і грудня 2018 р. (хто отримував субсидію до 31 грудня), отримуватимуть субсидію до 30 квітня ц. р., тобто до кінця опалювального періоду, за поточним механізмом.
Упродовж січня-квітня будуть паралельно працювати дві системи: перша – призначені до 1 січня ц. р. субсидії фінансуватимуться за кошти субвенції; друга – субсидії, призначені з січня 2019 р., автоматично фінансуватимуться за новою системою монетизації.
Процедура отримання субсидії не змінюється.

На якому етапі людина почне отримувати субсидію на окремий рахунок в Ощадбанку?
Як і раніше, громадянин, який хоче отримати державну підтримку, спочатку повинен себе ідентифікувати як людину, котра потребує соціальної допомоги. Подається той же пакет документів: заява та декларація. Можна подавати додаткові документи, які засвідчують, що окремі члени сім’ї зареєстровані у квартирі, але там не проживають.
Якщо субсидію оформляють внутрішньо переміщені особи, то може знадобитися довідка про реєстрацію як ВПО, орендар має надати договір оренди житла. З цим пакетом документів громадянин з 1 січня ц. р. і звертається до органу соцзахисту. У заяві слід дати згоду на обробку даних Ощадбанком. Органи соціального захисту пересилатимуть подану інформацію захищеними каналами зв’язку в Ощадбанк. Банк у свою чергу  відкриватиме персональний обліковий запис. Матиме місце персоніфікований облік субсидіантів в автоматизованих системах Ощадбанку (адмініструванням повинен займатися системний державний банк, і хоча Приватбанк теж державний і системний, але на разі це доцільно робити в масштабах одного банку).
Отож, людині визначена субсидія і є обліковий запис, на який вона буде зараховуватися. Щомісяця органи соцзахисту формуватимуть реєстри таких осіб і зазначатимуть в них суми субсидій, а Мінсоцполітики за цими реєстрами переказуватиме банку кошти. Стежити за цим можна буде через персональний кабінет.
Субсидія – цільовий вид соціальної допомоги: кошти, акумульовані на конкретному обліковому записі, протягом опалювального періоду можна буде використати тільки на оплату житлово-комунальних послуг.
До зауваги, якщо за підсумками опалювального періоду в громадянина буде залишок, то зекономлені кошти будуть переказані на його поточний банківський рахунок. Він отримає банківську картку і зможе витратити залишок на будь-які потреби.

Фініш переходу на монетизовану форму отримання субсидій

Протягом 2019 року буде забезпечено поступовий перехід всіх одержувачів субсидій на формат їх отримання в грошовій формі. В опалювальному періоді 2019-2020 років ми матимемо нову систему.
Більшість громадян критикує запропоноване рішення, проте слід зрозуміти, що найпростіший варіант із точки зору адміністрування – це просто віддати людям гроші.
Уявімо, що 8 млрд грн замість оплати комуналки щомісяця потраплять одразу на споживчий ринок. У такому випадку вже через два місяці житлово-комунальне господарство України спіткає колапс, адже надавачі послуг не зможуть розрахуватися за придбаний газ із тим же нафтогазом. Тому допомога надходитиме на персональний обліковий запис субсидіанта й пільговика в Ощадбанк, а все, що залишиться після оплати комунальних послуг протягом року, ЕНЕРГООЩАДНІ українці зможуть забрати з банку готівкою за результатами опалювального сезону.

Нестандартні ситуації
У будинку живе пенсіонер, його діти зареєстровані там же, але проживають в іншому місті. Чи має пенсіонер право на субсидію?
Громадянин мусить бути зареєстрований за місцем проживання. Якщо він зареєстрований в одному місці, а живе в іншому, то таке місце також підлягає реєстрації.  У цій ситуації комісії в індивідуальному порядку визначають право на одержання субсидій. 
Якщо пенсіонер документально підтвердить, що його діти живуть в іншому населеному пункті на підставі договору оренди, то комісія ухвалить чітке позитивне рішення. Комунальні послуги споживати у двох місцях одночасно людина не може. В такому випадку її виключають зі складу домогосподарства, й ні доходи, ні майновий стан таких осіб при призначенні субсидії не враховують. Єдиний виняток: члени однієї сім’ї (чоловік і дружина) не можуть використати цей механізм.

Чи належить субсидія домогосподарству, якщо в складі сім’ї зареєстровані: дружина, котра проживає за даною адресою та колишній чоловік, який перебуває за межами України більше 60 днів?
Відповідно до п. 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій до складу домогосподарства включаються всі особи, які зареєстровані в житловому приміщенні. Абз. 11 п. 7 зазначеного Положення: житлову субсидію за рішенням комісії не може бути призначено у разі, коли у члена домогосподарства або в члена сім’ї відсутні доходи, і такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за який враховуються доходи для призначення субсидії.  При цьому не включаються дні службового відрядження, лікування або навчання за кордоном.

Якщо чоловік і дружина зареєстровані в різних житлових приміщеннях, субсидію не дають на жодного з них, зважаючи на їхній спільний сімейний дохід?
Усе залежить від доходу. Це може бути дві мінімальні пенсії. Тоді громадяни отримують субсидію, але в зменшеному розмірі. Це один із тих варіантів, коли реально вони проживають разом, оформляють дві субсидії на дві квартири і одну з них здають з оформленою субсидією. Через механізм фіксації доходів орган соцзахисту мінімізує можливість таких ситуацій.

Чи можна отримати субсидію, маючи депозит у банку?
Ні депозит, ні доходи від депозиту не впливають на можливість отримання житлової субсидії.

Як нараховується обов’язкова плата?
Перевіряються доходи, наявність сплати ЄСВ, понаднормової опалювальної площі (понад 200 кв м), автомобіля (молодшого за п’ять років), одноразових покупок (дорожчих за 50 тис грн). Якщо з цими критеріями все гаразд, претенденту призначається субсидія. Частину платежу сплачує людина відповідно до своїх доходів, а іншу частину в межах соціальної норми – держава у вигляді субсидії.
До прикладу, в домогосподарства з однієї людини-пенсіонера з доходом 1,5 тис грн відсоток обов’язкового платежу буде на рівні 6 % від доходу (6 % від 1,5 тис грн – 90 грн на місяць). Чим вищий дохід, тим вища обов’язкова плата.

Чи потрібно вносити обов’язкову плату, якщо є переплата за комунальні послуги?
Це принцип субсидіарності: частину платить людина, частину – держава. Держава підключається тоді, коли людина не може сплатити повний платіж. Тому обов’язкова плата вноситься в обов’язковому порядку, і це є критерієм для продовження права на субсидію.
Якщо громадянин споживає менше, ніж розмір обов’язкової плати, то він оплачує фактичні розміри.
До прикладу, в пенсіонера дохід 6 тис грн. Відсоток обов’язкової плати становитиме близько 25 % від доходу (1,5 тис грн). Якщо у субсидіанта обов’язкова плата 1,5 тис грн, а він спожив тільки на 1 тис грн, то нема необхідності сплачувати всі 1,5 тис грн.

Записала Тетяна ЛЯКУШ
 

 

                                                                                                                       

                                                                 

                                                               

                                                                                                 

                                                              

                                                               

                                                                                

Інформаційні послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 

 

БЕЗКОШТОВНА ДРУГА ВИЩА ОСВІТА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Актуальна тема