Чортківська районна державна адміністрація
48500, м.Чортків, вул.Шевченка, 23
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну / Управління соціального захисту населення

Кому припинять виплату житлових субсидій та навіщо їх потрібно переоформлювати


 Кабінет Міністрів посилив вимоги до претендентів на житлові субсидії. Субсидії на оплату комунальних послуг можуть урізати або зовсім позбавити громадян, які приховують свої реальні доходи і надають недостовірну інформацію про склад сім'ї. У зоні ризику опинилися безробітні українці, трудові мігранти, власники великої за площею нерухомості і автомобілів, термін випуску яких не перевищує п'яти років.

  З 1 травня вступили в силу нові правила призначення житлових субсидій, які Кабінет Міністрів затвердив в кінці квітня. З числа одержувачів субсидій  виключено власників елітної нерухомості (більше 120 кв. м для квартир та 200 кв. м для будинків) і власників автомобілів, рік випуску яких не перевищує п'яти років. Субсидії не отримуватимуть безробітні громадяни, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості, а також особи, які декларують дохід менше мінімальної зарплати (зараз 3723 гривні). У Постанові також зазначено, що субсидії не належать сім'ям, члени яких за останній рік купували земельні ділянки, нерухомість, будматеріали, інші товари та послуги на суму більше 50 тисяч гривень (за винятком медпослуг, освіти і оплати послуг ЖКГ). Ще одна причина відмови - наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги більш ніж за два місяці.

 Безробітні громадяни та українці, що декларують доходи менше мінімальної зарплати, повинні повідомити про свій статус управління соціального захисту, подавши оновлені декларації. Крім них, уточнити дані для переоформлення субсидії потрібно внутрішньо переміщеним особам і громадянам, що офіційно орендують житло. Для переселенців досить лише заяви без надання договору оренди. Крім цього, подати нові декларації повинні сім'ї, члени яких не зареєстровані за адресою, а також домогосподарства, члени яких зареєстровані, але за адресою не проживають.

 За обман покарають грошима. У тих, хто подасть неправдиву або неповну інформацію про майновий стан і склад сім'ї, субсидію заберуть за період, коли виплата проводилася неправомірно та повернуть до держбюджету. Ніяких додаткових санкцій до таких родин не передбачено. Оскільки ці кошти зараз фінансуються не безпосередньо громадянину, а перераховуються постачальнику послуг, то кошти будуть зняті з постачальника послуг, а далі у людини просто виникне заборгованість, яку йому доведеться погасити.

                                          Субсидіантів по осені рахують

 У минулому опалювальному сезоні в Чортківському районі субсидії отримували  10682 домогосподарства, з них, нові правила можуть торкнутися 4710сімей. Їм перерахують суми субсидій на підставі нової заяви і декларації.

 У наступному опалювальному сезоні сім'ям, які володіють елітною нерухомістю, доведеться платити за "комуналку" в повному обсязі. Виняток зробили тільки для дитбудинків сімейного типу, прийомних та багатодітних сімей.

 Ключові зміни в правилах призначення субсидій стосуються "тіньових" доходів громадян. Тому тепер безробітним громадянам, які претендують на субсидії, доведеться або звернутися в центр зайнятості, ставши на облік, або - знайти роботу. За рішенням комісії таким особам можуть призначити субсидію, але при визначенні суми їм порахують в дохід три прожиткові мінімуми - 5286 гривень.
 У категорію "безробітних" потенційно можуть потрапити і трудові мігранти, які при зверненні за субсидією найчастіше декларують "нульові" доходи. Для них запроваджено новий критерій: в разі знаходження людини за кордоном більше 60 днів поспіль вважається, що він отримує там доходи і тому права на субсидію не має.

 Ще одна категорія "комунальних аферистів" - нібито неповні сім'ї. Мається на увазі чоловік, дружина і неповнолітні діти, які в принципі повинні проживати однією сім'єю, але з тих чи інших причин вони зареєстровані за різними адресами. У таких випадках якщо, наприклад, чоловік з дружиною зареєстровані за різними адресами, доходи сім'ї враховуватимуться як спільні.

 Але бувають і протилежні ситуації, коли в родині проживає менше людей, ніж за фактом зареєстровано. Наприклад, коли в селі у батьків зареєстровані діти, але насправді вони працюють і знімають житло в місті. Подібні випадки розглядаються індивідуально, і за рішенням комісії доходи громадян, які не проживають за даною адресою, не враховуються при визначенні суми субсидії. І тепер таким домогосподарствам дійсно потрібно подати нову заяву та декларацію. Для чого? Ці діти могли повернутися, і, можливо, тепер вони проживають з батьками. Якщо буде встановлено, що вони все-таки проживають разом, то дохід цих громадян буде враховуватися в загальний дохід сім'ї. Якщо буде доведено, що вони продовжують проживати окремо, то рішенням комісії їх виключать зі складу сім'ї. 

                                                       Недремне око

 Як перевірятимуть субсидіантів? В управлінні соцзахисту на місцях є доступ до інформації, що дозволяє відстежувати і виявляти більшість випадків порушень з субсидіями. Верифікація відбувається на етапі призначення - людина подає заяву і декларацію, іншу інформацію управління соцзахисту збирає самостійно. Для цього органи соцзахисту подають запити до Державної фіскальної служби, Пенсійний фонд, подають запит на інформацію від постачальників послуг, а також до органів виконавчої влади на місцях про склад сім'ї. Коли вся ця інформація збирається, на її підставі приймається рішення про надання субсидії .

 Відстежувати тих, хто потрапляє під нові критерії, управління соціального захисту також зможуть, навіть якщо громадяни самі не стануть уточнювати інформацію про свої доходи і членів сім'ї. Є сім'ї, які отримували субсидії, і в яких комісії вже виключили окремих членів сім'ї. Їх нескладно вирахувати. Що ж стосується" нульових "доходів або доходів менше прожиткового мінімуму, то це можна з'ясувати після того, як відбудеться обмін даними з ДФС і Пенсійним фондом. Сім'ї, де є безробітні працездатні особи, будуть ідентифіковані вже через місяць.

 Важливо відзначити, що ключова роль у прийнятті рішення про призначення субсидії або в її відмову відведена комісіям на місцях. Проблема в тому, що виписати чіткі критерії для всіх 100% випадків, які можуть статися в конкретній сім'ї, неможливо, як би влада не намагалася це зробити.  

 За новими правилами субсидія не призначається за наявності автомобіля молодше п'яти років. Це може бути Lexus або Mercedes вартістю два мільйони гривень, а може бути Lanos, куплений в кредит чотири роки тому, який родині ще три роки потрібно погашати. Дороге авто, і відносно дешеве, формально відповідають критерію, тому субсидію в таких випадках не повинні давати. Але комісія на підставі акта обстеження житлово-побутових умов приймає рішення, з'ясовуючи, що це за авто, коли його купили і так далі. І якщо це єдиний критерій, який не відповідає умовам призначення субсидій, - наприклад, середній дохід становить 5-8 тисяч гривень, з яких ще дві тисячі платять за кредитом - то, в такому випадку комісія прийме позитивне рішення, і субсидію призначать.

                                                   Мотивація до економії

  Жорсткість правил призначення субсидій в уряді підносять як перехідний етап до монетизації комунальних пільг на рівні населення. Законом про ЖКГ передбачено, що виплати субсидій безпосередньо домогосподарствам почнуться з січня 2019 року. Суть монетизації полягає в тому, що громадяни будуть отримувати гроші на руки і самостійно оплачувати комунальні послуги. Зараз кошти з держбюджету перераховують постачальникам послуг, минаючи субсидіантів. З початком монетизації у населення з'явиться стимул до економії енергоресурсів, оскільки частина субсидії буде залишатися для особистих потреб субсидіантів.      

 

 

 

                                                                                                                       

                                                                 

                                                               

                                                                                                 

                                                              

                                                               

                                                                                

Інформаційні послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 

 

БЕЗКОШТОВНА ДРУГА ВИЩА ОСВІТА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Актуальна тема