Чортківська районна державна адміністрація
48500, м.Чортків, вул.Шевченка, 23
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Опитування

.
На головну

Новини

Роздрукувати 11.01.18 | 16:28

Порядок усиновлення повнолітньої особи.

Правова консультація

Одним із найважливих інститутів у сімейному праві, що покликаний  влаштувати дитину-сироту та дитину, яка залишилася без батьківського піклування у сім'ю, є інститут усиновлення. Найкраще, звичайно,  усиновлювати дитину у якомога ранньому віці, проте  законодавством не заборонено усиновлення повнолітніх.
Частина  2 статті 208 Сімейного кодексу України передбачає можливість постановлення судом рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, лише як виняток. У такому разі суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсутність у нього своїх дітей, та інші обставини, що мають істотне значення. Зокрема можуть братись до уваги обставини, передбачені ст. 224 СК України. Це  стан здоров’я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини; мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину; мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення; взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною; особу дитини та стан її здоров’я; ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити. Перелік таких обставин є невичерпним.  При усиновленні повнолітньої особи зазначені у ст. 224 СК України обставини  судом за необхідності беруться до уваги.
   Відповідно до роз'яснень, викладених у п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав” від 30.03.2007 року №3, у зв'язку із включенням у Сімейний кодекс України правових норм про усиновлення повнолітньої особи необнеобхідно брати до уваги,  що  така особа  може  бути  усиновлена лише у виняткових випадках,  зокрема якщо вона є сиротою або була позбавлена  батьківського  піклування до досягнення повноліття.  Враховуючи винятковий характер права на усиновлення  повнолітньої  особи,  суди  мають  установлювати  при розгляді   справ   цієї  категорії  додаткові  обставини,  зокрема необхідність  усиновлення   і   неможливість   оформлення   іншого правового  зв'язку між особою,  яку бажають усиновити,  та особою, яка хоче це зробити (складення заповіту тощо). При цьому звернення до  суду  із  заявою  про  усиновлення  не  повинно бути зумовлене бажанням  досягти  іншого   правового   наслідку,   ніж   юридичне оформлення  родинного  зв'язку  (можливо,  вже наявного фактично).
 Судом з'ясовується також наявність  чи  відсутність  в  усиновлювача своїх   дітей.   Закон   не  встановлює  заборони  на  усиновлення повнолітньої особи тією,  яка має власних дітей, проте на цей факт необхідно  зважати  виходячи з обставин,  що визначають можливість рідних дітей бути спадкоємцями.  У кожному конкретному випадку суд при  вирішенні  питання  про  усиновлення  повнолітньої особи може врахувати й інші обставини.
     У Сімейному кодексі України   не   встановлено   максимального   віку повнолітньої  особи,  яка  може  бути усиновлена,  однак визначено мінімальну різницю у віці між нею  та  усиновлювачем  -  не  менше вісімнадцяти років.
  Згідно ст. 313 ЦПК України суд розглядає справу про усиновлення повнолітньогї особи з обов'язковою участю заявника (заявників), усиновлюваної особи, з викликом заінтересованих  та інших осіб, яких суд визнає  за потрібне допитати. Для забезпечення таємниці усиновлення у випадках, встановлених сімейним кодексом України, суд розглядає справу в закритому судовому засіданні.
 Нагадуємо, що за безоплатною правовою допомогою можна звернутися до Чортківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: м. Чортків, вул. С. Бандери, 20; тел.: (03552) 2-09-50,

Чортківський місцевий центр
з надання безоплатної вторинної правової допомоги

 

 

 

                                                                                                                       

                                                                 

                                                               

                                                                                                 

                                                              

                                                               

                                                                                

Інформаційні послуги

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 
 
 
 

 

БЕЗКОШТОВНА ДРУГА ВИЩА ОСВІТА ДЛЯ ПІДПРИЄМЦІВ

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Актуальна тема