Теребовлянська районна державна адміністрація
48100, м.Теребовля, вул.Кн.Василька, 104-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •    

Опитування

.
На головну

21.10.2014 Індивідуальні перерахунки пенсій


Індивідуальні перерахунки пенсій здійснюються при зверненні пенсіонера до управління Пенсійного фонду із відповідною заявою. Це може бути перерахунок пенсії у зв’язку із додаванням до стажу якогось періоду роботи, або перерахунок із врахуванням іншої заробітної плати, або встановлення до пенсії певної надбавки чи підвищення тощо. У випадку проведення індивідуального перерахунку пенсіонер надає заяву та додаткові документи (про стаж, заробіток тощо).

 Умови проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам визначено статтею 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам проводиться з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Перерахунок проводиться із заробітної плати, з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії може проводитися також із заробітку за періоди, визначені  статтею 40 Закону (тобто за період починаючи з 01.07.2000 по момент звернення за перерахунком пенсії). При цьому застосовується середня заробітна плата, яка враховувалася під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Якщо особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок проводиться не раніше ніж через 2 роки після призначення (перерахунку) з урахуванням стажу після призначення та заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини 1 статті 28 Закону (30 або 35 років), за його заявою проводиться відповідний перерахунок незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої було призначено пенсію.

Якщо перерахунок проводиться тільки з урахуванням страхового стажу, та якщо пенсія була призначена до 1 жовтня 2011 року – застосовуються норми раніше діючого законодавства (тобто, понаднормативний стаж обчислюється для чоловіків понад 25 років, для жінок – понад 20 років).

Якщо перерахунок проводиться з урахуванням стажу та заробітної плати, застосовуються норми нового законодавства, яке діє з 1 жовтня 2011 року (тобто, понаднормативний стаж обчислюється для чоловіків понад 35 років, для жінок – понад 30 років).

При зверненні пенсіонера за перерахунком пенсії спеціаліст територіального управління Пенсійного фонду перевіряє 3 варіанти перерахунку:

- з урахуванням стажу після призначення пенсії;

- з урахуванням стажу і заробітку (заробіток враховується за 60 місяців + з 01.07.2000);

- з урахуванням стажу і заробітку (заробіток враховується тільки з 01.07.2000).

В першому варіанті – вимоги старого Закону (понаднормативний стаж понад 20 і 25 років); в другому і третьому варіанті – вимоги нового Закону (понаднормативний стаж понад 30 і 35 років).

Для перерахунку пенсії обирається найбільш доцільний варіант.

З набранням чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (01.10.2011) для працюючих пенсіонерів з’явилися певні обмеження щодо проведення перерахунку пенсій, зокрема:

- не перераховуються пенсії у зв’язку із зміною прожитковому мінімуму;

- не перераховуються пенсії за вислугу років (до досягнення пенсійного віку);

- особи, які отримують пенсії за спецзаконами, не мають права працювати на посадах, які дають право на цей вид пенсії (виключення – «військові» пенсіонери. Після виходу на пенсію за вислугу років вони мають право отримувати пенсію і працювати на будь-якій посаді, в т.ч. на державній службі і т.д.);

- особи, яким призначено пенсію за 1,5 року до досягнення пенсійного віку (за станом здоров’я; по скороченню) – до виповнення пенсійного віку не мають право працювати й отримувати пенсію;

- жінки, яким достроково призначено пенсію (в 55 років) не мають право працювати й отримувати пенсію до досягнення загальновстановленого пенсійного віку. 

Перерахунок пенсії у зв’язку із переведенням на інший вид пенсії.

Законодавством визначено, що у разі якщо особа має право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв’язку із втратою годувальника), їй призначається один з цих видів пенсії за вибором.

Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви з усіма необхідними документами.