Теребовлянська районна державна адміністрація
48100, м.Теребовля, вул.Кн.Василька, 104-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •    

Опитування

.
На головну

18.01.2017 Недержавний пенсійний фонд


 Відповідно до чинного законодавства громадяни України мають право на добровільних засадах ставати клієнтами недержавних пенсійних фондів (НПФ) для накопичення додаткової пенсії. Пенсійні внески, сплачені в НПФ, інвестують в економіку таким чином, щоб це давало дохід. Із внесків громадянина й доходу від інвестицій і формуватиметься майбутня додаткова пенсія.

Недержавний пенсійний фонд (НПФ) може бути професійним і корпоративним. Професійні об'єднують людей однієї професії: медиків, освітян, транспортників та інших, і створюють їх, зазвичай, профспілки. Корпоративні створюють за місцем роботи, наприклад, фонд працівників якоїсь торгівельної мережі чи компанії.

Якщо фонд надає максимум інформації про свою роботу у відкритих джерелах, то він поважає свого клієнта й прагне будувати з ним партнерські стосунки.

Насамперед, якщо ви цікавитесь якимось недержавним пенсійним фондом, знайдіть його сайт в Інтернеті або сторінку цього фонду на сайті його адміністратора чи компанії з управління активами. Якщо ви не знайшли відповідних електронних ресурсів, то відразу відмовтеся від співпраці із цим фондом, навіть коли ви часто бачите його рекламу в ЗМІ.

Якщо ви знайшли сайт, зауважте, чи легко вам було це зробити, наскільки часто на ньому оновлюється інформація, усі відомості про НПФ містяться на одному сайті чи вам доводиться постійно переходити на інші, плу­таючись у даних та посиланнях.

Зверніть увагу на те, чи зазначено інформацію про органи управління НПФ (наприклад, хто входить до складу ради фонду, який досвід роботи мають ці фахівці, щоб з'ясува ти, чи не були замішані відповідні особи у фінансових махінаціях, чи достатньо вони компетентні, щоб можна було довірити їм свої гроші).

Зауважте, чи розміщено на сайті графік зміни чистої вартості одиниці пенсійних активів (за весь період діяльності фонду), чи зазначено у відсотках зміни цієї вартості за різні проміжки часу. Адже цей графік відображає ефективність інвестування пенсійних накопичень, тобто прибутковість інвестицій. До того ж фахівці роз'яснюють: аналізуючи графік, треба звертати увагу не на періодичні стрибки дохідності (вони можуть бути й випадковими), а на її стійке зростання, без провалів.

Особливо прискіпливо вивчіть ось таке питання: чи є на сайті докладна інформація про так званий портфель НПФ. Тобто відомості про те, куди саме фонд вкладає гроші своїх клієнтів для отримання гарантованого прибутку. Така інформація обов'язково має бути. До того ж не просто має бути зазначено, що кошти вкладають, наприклад у банківські депозити, нерухомість або державні облігації. Адже всі НПФ вкладають внески клієнтів у депозити чи облігації. Надійний фонд неодмінно розшифрує: у який банк, на який термін і під які відсотки вкладають кошти, які саме облігації та на яких умовах придбано тощо. Така інформація не просто засвідчить відповідальність фонду перед клієнтом, а дозволить вкладнику самому, без НПФ, аналізувати роботу, наприклад відповідного банку. І якщо його щось не влаштує або насторожить, то він зможе поставити фонд до відома й вимагати розміщення своїх коштів в іншому банку.

Також з'ясуйте, як часто і що саме пишуть ЗМІ про діяльність цього фонду. Порівняйте відомості в статтях із даними, які ви знайшли в Інтернеті. Такої роботи в Інтернеті може бути цілком достатньо для того, щоб визначитися, чи викликає у вас довіру цей фонд. Чи вбачає він у клієнті свого партнера, чи просто хоче використати його гроші, передусім у своїх інтересах. Тому що між відкритістю фонду і його надійністю можна спостерігати певну кореляцію. Якщо фонд ненадійний, він прагне приховати від потенційного клієнта свої проблеми, тому тримає в таємниці відповідні відомості.

На ринку працюють фонди, які навіть проводять для клієнтів спеціальне навчання, своєрідний фінансовий лікнеп, роз'яснюючи їм механізми своєї інвестиційної політики. Тобто вони виховують для себе грамотного клієнта, з яким у майбутньому буде просто й зручно співпрацювати. Не важко передбачити, що в майбутньому саме такі фонди мають шанс залучити до обслуговування більшу кількість громадян.

Сплачувати внески у фонд можуть:

особисто сам громадянин;

його родичі (батьки, діти, чоловік або дружина);

роботодавець, у якого працює громадянин;

професійне об'єднання, членом якого є громадянин.

Кожен учасник НПФ є власником своїх пенсійних накопичень, сформованих за рахунок пенсійних внесків, і частини інвестиційного доходу, отриманого від інвестування. Відповідно до умов договору з НПФ, клієнт фонду може в певний термін одержати накопичену суму однією виплатою, забезпечити собі за рахунок накопичень довічні виплати певного розміру із часу виходу на пенсію. А може також заповісти накопичену суму комусь із родичів.

Пенсія, котру виплачують з НПФ, є додатковою до тієї, котру громадянин заробив, сплачуючи страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протягом свого трудового життя, і яку виплачує Пенсійний фонд України.