Теребовлянська районна державна адміністрація
48100, м.Теребовля, вул.Кн.Василька, 104-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •    

Опитування

.
На головну

19.04.2018 Як сплачуватимуть ЄСВ ферми у 2018 році?


Якщо раніше члени фермерських господарств могли брати участь у загальнодержавному соціальному страхуванні добровільно - уклавши договір та сплачуючи ЄСВ, то з 1 січня 2018 року вони стали платниками ЄСВ в обов'язковому порядку. У зв'язку з цим виникає ціла низка запитань.

Чи повинні члени фермерських господарств (далі - ФГ) реєструватися як платники ЄСВ і якщо так, то як саме?

Взяття на облік членів фермерських господарств, оскільки на них не поширюється чинність Закону України від 15 травня 2003 року № 755-ІV«Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (далі - Закон № 755), здійснюється контролюючим органом за місцезнаходженням чи місцем проживання у день отримання від них заяви про взяття на облік платника єдиного внеску.

У разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску, на яких не поширюється чинність Закону № 755, накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 1 частини одинадцятої статті 25 Закону від 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі-Закон №2464).

Згідно з п. 5 ст. 4 Закону № 2464 платниками ЄСВ є члени ФГ, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. Чи означає це, що особа, яка є членом ФГ і водночас працює на іншому підприємстві, де отримує заробітну плату, на яку нараховується ЄСВ, не повинна сплачувати ЄСВ як член ФГ?

З 01.01.2018, згідно з пунктом 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах, визначено платниками єдиного внеску.

Члени фермерського господарства, вичерпний перелік яких визначено частиною третьою статті З Закону України від 19 червня 2003 року № 973 «Про фермерське господарство», з 01.01.2018 зобов'язані стати на облік в органах Державної фіскальної служби (далі-ДФС).

Зазначена норма не поширюється на членів ФГ, які є застрахованими особами (найманими працівниками, фізичними особами-підприємцями, головами фермерських господарств як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців зі статусом сімейного фермерського господарства).

У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов'язаний стати на облік в органах ДФС як платник єдиного внеску.

Чи повинні сплачувати ЄСВ члени ФГ, які є пенсіонерами, студентами або неповнолітніми дітьми?

Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 2464 зазначена норма не поширюється на членів фермерського господарства, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

У разі втрати членом фермерського господарства статусу застрахованої особи або статусу особи з інвалідністю, або припинення виплати соціальної допомоги, такий член фермерського господарства зобов'язаний стати на облік в органах ДФС як платник єдиного внеску.

Член ФГ у 2017 році мав договір про добровільну участь у загальнодержавному соціальному страхуванні, термін дії якого на 01.01.2018 не закінчився. Чи потрібно розривати такий договір і якщо так, то у якому порядку?

Згідно з внесеними змінами, з 01.01.2018 члени ФГ виключені з переліку платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) (частина 1 статті 10 Закону № 2464).

Отже, за заявами про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поданими членами фермерських господарств до органів ДФС, Договори про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Договір) органи ДФС з 01.01.2018 не укладатимуть.

Органами ДФС в односторонньому порядку на 31.12.2017 достроково розірвано укладені з членами фермерських господарств Договори.

Останнім звітним періодом (місяцем), за який члени фермерського господарства сплачують єдиний внесок відповідно до укладеного Договору у розмірі 22,00%, є грудень 2017 року, граничний термін сплати - до 22.01.2018.

Члени фермерського господарства, з якими розірвано Договори, у зв'язку зі зміною з 01.01.2018 законодавства про єдиний внесок, подають до органів ДФС самі за себе протягом 30 календарних днів після розірвання Договору таблицю 1 Звіту про суми добровільних внесків, передбачених договором про добровільну участь, які підлягають сплаті, та суми доплати до органів ДФС за формою згідно з додатком б до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, за період з початку дії Договору по грудень 2017 року включно.

Дострокове розірвання Договорів у зазначеному випадку не є підставою вважати Договори такими, умови за якими не виконано.

У подальшому така особа, у разі бажання, матиме право на укладення Договору, якщо належатиме до кола платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску.

У які строки та за якою формою мають звітувати з ЄСВ члени фермерських господарств?

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Мінфіну від 14.04.2015 № 435 (далі - Порядок № 435). Форма зазначеного звіту наведена в Додатку 4 до Порядку № 435. Однак чинна нині форма звіту не передбачає особливостей звітування з ЄСВ членами ФГ. Тому зараз розробляються зміни до Порядку № 435, якими буде встановлено форму звіту для фермерів та порядок його подання.

Щодо періодичності звітування з ЄСВ, то планується, що фермери звітуватимуть раз на рік (поки що такої норми в законодавстві немає!), тобто перший звіт подаватиметься у 2019 році.

Коли та у якому розмірі сплачувати єдиний соціальний внесок?

Базою нарахування єдиного внеску з 01.01.2018 для членів фермерського господарства є сума доходу (прибутку), отриманого від їхньої діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (абзац перший пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абзац другий пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464).

Після взяття на облік в органах ДФС платниками єдиного внеску на членів фермерських господарств поширюються обов'язки, визначені, зокрема, пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464, щодо своєчасного та в повному обсязі нараховування, обчислення і сплати єдиного внеску.

Платники єдиного внеску, зазначені, зокрема, у пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, зобов'язані сплачувати за себе єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої статті 9 Закону № 2464).Такі платники можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (частина дванадцята ст. 9 Закону № 2464), а за порушення закнодавства про єдиний внесок, зокрема за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, передбачено фінансову відповідальність, а саме:
за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум (пункт 2 частини одинадцятої статті 25 Закону № 2464);
згідно з частинами десятою та тринадцятою статті 25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Законом № 2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня фактичної сплати (перерахування) включно.