Теребовлянська районна державна адміністрація
48100, м.Теребовля, вул.Кн.Василька, 104-А
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •    

Опитування

.
На головну

14.09.2018 Що таке трудовий та страховий стаж?


Що таке трудовий та страховий стаж?

 

Чи є між ними різниця? Різниця є. Спробуємо роз’яснити різницю.

Трудовий стаж - це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці.

Страховий стаж - це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили – є стаж, не сплатили – стажу немає.

А тепер запам’ятайте! З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж!

Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.

Тобто, починаючи з 1 січня 2004 року, трудова книжка не є підтвердженням страхового стажу. Ваш роботодавець може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески. Тобто запис в трудовій книжці є, а страховий стаж не іде і цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

 

Як же перевірити, чи нараховується вам страховий стаж?

Дуже просто! Всі дані про страховий стаж, починаючи з липня 2000 року, містяться в системі персоніфікованого обліку. Ви можете отримати ці данні трьома способами:

 

Перший спосіб. Прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за декілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку. Згідно з ними ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. Якщо у потрібних графах нулі, це тривожний сигнал. Роботодавець щось робить не так.

 

Другий спосіб. Якщо ви маєте вдома комп’ютер. Можна зареєструватись на електронному порталі Пенсійного фонду України portal.pfu.gov.uaі кожного місяця, не виходячи з дому, перевіряти чи зарахували вам страховий стаж.

 

Що входить до страхового стажу?

До страхового стажу входять наступні періоди:

· трудовий стаж до 1 січня 2004 року;

· періоди навчання у вищому/середньо-спеціальному навчальному закладі, в училищах і на курсах підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі з денною формою навчання  до 1 січня 2004 року;

· з 1 січня 2004 року  періоди офіційної роботи, але за умови обов’язкової сплати вами або вашим роботодавцем страхових внесків;

·період військової строкової служби;

·період перебування на фронті чи участь у бойових діях;

·періоди догляду за дитиною до 3-х років;

·періоди догляду за інвалідом I групи, за дитиною-інвалідом до 16-ти років;

·перебування на обліку в центрі зайнятості;

 

Страховий стаж можна купити.

Щоб офіційно придбати страховий стаж, потрібно прийти до фіскальної службиі заявити, що хочете укласти договір про добровільну сплату страхового внеску.

Розмір внеску буде складати 22%  від мінімальної заробітної плати. Сплачувати потрібно кожного місяця не пізніше 20 числа.

«Купувати» страховий стаж можуть майже всі:

·студенти, яким після 1 січня 2004 року навчання не зараховується до страхового стажу, але які не хочуть втрачати ці роки;

·безробітні, які і не працюють, і не перебувають на обліку у Центрі зайнятості;

·люди, які працюють неофіційно і отримують зарплату в конвертах;

·заробітчани.

Але якщо Ви офіційно працевлаштовані, Ви не зможете самостійно платити страхові внески. Це повинен робити Ваш роботодавець!