В етнопарку «Агроленд» провели обласний семінар-практикум під назвою «Нематеріальні скарби Тернопілля як важлива складова національної ідентичності». Захід, організований департаментом культури та туризму обласної військової адміністрації разом з обласним методичним центром народної творчості, став платформою для обговорення актуальних питань щодо
виявлення та документування елементів нематеріальної культурної спадщини та обміну досвідом для всіх, хто працює у сфері збереження культурної спадщини.
- Збереження культурної спадщини - це інструмент національного єднання, - наголосив заступник начальника обласної військової адміністрації Павло Журба - Кожна область, кожен регіон України має свою унікальну історію, свої традиції та звичаї. Але є те, що об’єднує нас всіх – це наша українська ідентичність. Вишивка, пісні, звичаї та обряди, ремесла – сьогодні це не просто традиції, це наша культурна зброя. Війна чітко показала: ми – українці, і наше завдання – популяризувати національну спадщину на міжнародній арені, щоб про неї знали у всьому світі.
Основна мета семінару, продемонструвати, що сьогодні культура є не лише дзеркалом історичної пам’яті, а й важливим елементом національної безпеки. Російська агресія спрямована не тільки на фізичне знищення України, а й на руйнування її культурної ідентичності. Тому документування та збереження нематеріальної спадщини стає стратегічно важливим завданням для держави і суспільства.
Захід розпочався із дефіле «Борщівська народна вишивка – спадок поколінь» студентів Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтв. Символічний показ підкреслив багатогранність української культурної спадщини, яка живе у народних традиціях, ремеслах і мистецтві.
Основні теми, що обговорювалися під час семінару-практикуму:
* збереження та популяризація нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини,
* механізми активізації роботи з виявлення елементів спадщини в громадах,
* співпраця державних і місцевих установ у сфері культури,
* внесення нових елементів до обласного та національного переліку нематеріальної спадщини.
Родзинкою семінару стала презентація «Кривулі» - лемківської жіночої нагрудної прикраси, яка увійшла до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини.
Тяглість української музичної спадщини підкреслили мистецькі номери. Зокрема пісня «Човен хитається серед води» Романа Купчинського, уродженця Тернопільщини, нагадав про боротьбу українців за незалежність у минулому і зараз.
Фінальною частиною програми була екскурсія етнопарком «Агроленд» та дегустація традиційних страв, зокрема кременецьких гречаних вареників та лемківської киселиці, які також є частиною нематеріальної культурної спадщини регіону.
Збереження нематеріальної спадщини – це не лише культурний, а й національно-стратегічний процес. В умовах війни культура стає засобом зміцнення національного духу та опору.