На Тернопільщині облаштовують будинки стаціонарного догляду та підтриманого проживання для людей з інвалідністю

опубліковано 14 липня 2025 року о 12:52

Безбар’єрність у сфері соцзахисту: на Тернопільщині облаштовують будинки стаціонарного догляду та підтриманого проживання для людей з інвалідністю.

Два проєкти підтримки внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю реалізовує Благодійний фонд «Посмішка ЮА» у партнерстві з гуманітарним фондом «Для України». 

Мова йде про облаштування у Білецькій та Козівській територіальних громадах будинків стаціонарного догляду та підтриманого проживання для підопічних Любомирівського психоневрологічного інтернату Запорізької області. 

Це дасть можливість створити відповідні житлово-побутові умови та забезпечити соціальний супровід для 60 людей з інвалідністю. 

Про реалізацію проєктів говорили під час зустрічі начальника обласної військової адміністрації В’ячеслава Негоди та представників благодійної організації. 

За словами проєктної менеджерики БФ «Посмішка ЮА» Ірини Чорної, якщо в Білецькій громаді роботи йдуть за планом, то у Козівській – виникли труднощі стосовно порядку зміни цільового призначення приміщення, в якому створюють будинок підтриманого проживання.

За підсумками обговорення очільник області дав доручення відповідним структурним підрозділам ОВА надати консультації та допомогу благодійному фонду щодо вирішення проблемних питань.

Начальник ОВА підкреслив важливість підтримки соціальних ініціатив, які є інструментом практичного втілення принципів безбар’єрності в сфері соціального захисту та альтернативою інтернатним закладам. 

 – Люди, які потребують постійного догляду, отримають можливість проживати не лише в безпеці, а й в гідних умовах, з необхідною підтримкою фахівців, – зазначив В’ячеслав Негода. – Послуга стаціонарного догляду та підтриманого проживання для людей з інвалідністю, людей похилого віку в громадах – це не лише соціальна підтримка та розвиток інклюзії, а й соціалізація, зокрема, осіб з ментальними порушеннями, адже дає їм можливість зробити вибір – те, чого в умовах інтернатних закладів вони позбавлені. Крім цього, це – додаткові робочі місця, податки до місцевого бюджету. 

Створення у громадах будинків стаціонарного догляду та підтриманого проживання для маломобільних та немобільних людей – це про зміну філософії надання соціальних послуг, про доступність і людяність.

 І це – основне завдання пілотного проєкту Міністерства соціальної політики в рамках реалізації Національної стратегії безбар'єрності. 

️Держава бере на себе фінансування послуг підтриманого проживання і в такий спосіб забезпечує доступ до якісної допомоги.

Довідково: Переміщення запорізьких інтернатних установ до безпечних регіонів – це частина Стратегії реформування психоневрологічних закладів для дорослих, яка також передбачає подальшу трансформацію таких установ у будинки підтриманого проживання, де умови для підопічних будуть максимально наближені до домашніх. 

6 серпня 2024 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова     № 888 «Деякі питання реалізації експериментального проєкту з організації надання внутрішньо переміщеним особам похилого віку, особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду, підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною».

 Мета проєкту – щоб внутрішньо переміщені особи, які потребують сторонньої допомоги, отримували послуги підтриманого проживання чи стаціонарного догляду і при цьому зберігали право самостійно приймати рішення щодо свого життя. 

Так люди зможуть будувати соціальні зв’язки у нових громадах і мати доступ до допомоги. 

Завдяки новому підходу людина зможе отримати соціальні послуги навіть у разі вимушеного переїзду, незалежно від її місця перебування.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux