Вчасна допомога людині з інсультом або інфарктом збільшує шанси на одужання. При перших симптомах захворювань необхідно телефонувати 103. Лікарні продовжують надавати медичну допомогу, а Національна служба здоров’я України - оплачувати роботу медиків. З початку війни за медичну допомогу при гострому інсульті НСЗУ виплатила 233 медзакладам понад 697 млн грн, а за медичну допомогу при інфарктах 63 лікарні отримали майже 244 млн грн.
Важливо, щоб кожен знав основні симптоми при інфаркті та інсульті та міг вчасно викликати швидку допомогу людині поруч. Бригада екстреної допомоги має доставити пацієнта в найближчий заклад, який спроможний надати допомогу при інфаркті або інсульті. Своєчасна медична допомога збільшує шанси на повноцінне одужання.
1. Що потрібно знати про медичну допомогу при інфарктах?
Серцевий напад, який триває понад 15-20 хвилин, може перерости в інфаркт міокарда. Це пошкодження серцевого м’яза через гостре порушення кровопостачання. Частина м’яза, до якої припиняє надходити кров, починає відмирати через 20-40 хвилин. Тож потрібно одразу викликати швидку допомогу за номером 103 за наявності хоча б одного з таких симптомів:
При зверненні на 103 необхідно максимально точно описати стан людини, якій потрібна допомога, та вказати точний час від початку нападу болю в грудях та його тривалість. Це допоможе лікарю швидкої встановити попередній діагноз, підтвердити або виключити інфаркт міокарда.
До прибуття швидкої, якщо сталася зупинка серця, потрібно проводити зовнішній масаж серця. Якщо людина у свідомості, рекомендують:
2. Що потрібно знати про медичну допомогу при інсультах?
Серед симптомів інсульту – порушення мовлення, асиметрія обличчя, несподіване запаморочення, інтенсивний головний біль, неможливість підняти обидві руки вгору.
При перших симптомах інсульту викликайте екстрену допомогу за номером 103. До приїзду екстреної потрібно: