«Перший форум старост. Тернопільщина»: живий діалог, обмін досвідом і пошук рішень.
На Тернопільщині відбувся масштабний захід, який об’єднав старост, голів громад, народних депутатів України, представників Уряду, виконавчої влади міжнародних партнерів та експертів.
Участь у форумі взяли:
- Реальною децентралізацією на місцях займаються саме старости, які разом з головами громад, місцевими депутатами знаходяться в постійному контакті з людьми, - підкреслив у своєму виступі Перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко. - Старости поруч з людьми навіть у найбільш складних ситуаціях. Це надзвичайно важка праця. Ми у Верховній Раді розуміємо це і готові сприяти у вирішенні усіх питань, які заважають старостам якісно виконувати їхню роботу. В Парламенті велика коаліція підтримки місцевого самоврядування. Але і вам, і нам потрібен постійний діалог, обмін думками. Тому дуже важливо щоб старости не мовчали, щоб їхній голос був не менш потужним, ніж голос голів громад.
За словами начальника Тернопільської обласної військової адміністрації В’ячеслава Негоди, старости – це як нервова система громади. Вони передають на рівень керівництва громади ті імпульси, які йдуть безпосередньо від людей. За роки існування цього інституту старости довели, що ця посада є важливою ланкою в системі місцевого самоврядування, і потрібно, щоб це було коректно відображено у законодавстві, де у переліку «дійових осіб» поруч з міським, селищним, сільським, головою з’явилася посада старости.
Він також наголосив, що старостам для якісного діалогу з керівництвом громад і людьми, для пошуку ресурсів і використання усіх можливостей потрібні чіткі дані та достовірна інформація.
- Старости мають орієнтуватися в цифрах і фактах - як в їхній громаді надаються освітні, медичні, соціальні, адміністративні та інші послуги, як працює бізнес, що відбувається з бюджетом, дорогами, інфраструктурою. Для цього на Тернопільщині ми створили ГІС-систему, якою, сподіваємося, місцеве самоврядування активно буде користуватися і покращуватиме систему управління на місцях, - наголосив В’ячеслав Негода.
Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеції в Україні Мартін Оберг відзначив прогрес України у процесі децентралізації.
- Підтримка України — наш першочерговий зовнішньополітичний пріоритет, і Швеція стоятиме поруч стільки, скільки буде потрібно. Від 2001 року ми підтримуємо реформу децентралізації, тому що знаємо з власного досвіду: рішення, ухвалені якнайближче до людей, роблять громади сильнішими, а державу — стійкішою. Сьогодні, коли Україна водночас захищає свободу та готується до переговорів про вступ до ЄС, стійкість місцевого самоврядування — а разом із нею й ваша щоденна робота як старост — набувають особливо важливого значення для посилення національної стійкості та успішного європейського поступу.
Керівник Департаменту промоції місцевої демократії Секретаріату Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Даніель Попеску, який долучився до форуму онлайн наголосив:
"Інститути, подібні українському інституту старост, функціонують у країнах Ради Європи і є тут дуже важливими. Хоча для їхнього функціонування немає чітких європейських стандартів. Кожна країна обирає найкращий варіант для себе. Десь це помічники мера, а десь - надавачі адміністративних послуг. Український же варіант – це найближчі до людей представники місцевої влади, які є максимально корисними для своїх громад. Важливо, що українська модель була не спущена згори, а сформована після довгих дискусій і на основі практики. Тому я впевнений, що ця модель буде стійкою та успішною".
Обговорення актуальних питань щодо розвитку місцевого самоврядування відбулося під час трьох панельних дискусій:
«Політика на службі громади: виклики і рішення»
«Роль і повноваження старости у сталому розвитку громади»
Особливості надання освітніх послуг у сільській місцевості»
Форум став відкритим діалогом між владою, представниками громад і законодавцями про те, як посилити ефективність управління на місцях.
Старости й голови громад мали змогу поставити питання представникам влади та отримати відповіді.
У межах форуму старост Тернопільської області було нагороджено Грамотами Верховної Ради України, відзнаками обласної військової адміністрації, обласної ради та Всеукраїнського об’єднання старост.
«Перший форум старост. Тернопільщина» організовано з ініціативи Першого заступника голови Верховної ради України Олександра Корнієнка та ГО «Всеукраїнське об'єднання старост» за підтримки підкомітету з питань адмінтерустрою та місцевого самоврядування Комітету державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, Тернопільської обласної військової адміністрації та шведсько-української програми Polaris «Підтримка багаторівневого врядування в Україні».