25 антарктичних країн підтримали Україну та влаштували демарш представнику рф під час наради з Договору про Антарктику
опубліковано 25 травня 2022 року о 09:50

На щорічній нараді з Договору про Антарктику 25 країн-учасниць висловили рішучу підтримку Україні у зв'язку зі збройною агресією рф та влаштували демарш під час виступу російського представника, демонстративно залишивши залу засідань. Це відбулося сьогодні, 24 травня 2022 року, в Берліні, де зараз триває 44-та Консультативна нарада Договору.

"Цей захід – по суті найголовніша подія року в елітному клубі антарктичних країн, яку можна порівняти з засіданням Генасамблеї ООН – тільки для учасників Договору про Антарктику. На нараді вирішуються всі найголовніші питання спільного управління та взаємодії на крижаному континенті. Загалом учасниками Договору є 54 країни, але право голосу мають лише 29 Консультативних Сторін, серед яких і Україна", – пояснив заступник Міністра освіти і науки України, очільник української делегації Олексій Шкуратов.

Сьогодні на урочистому пленарному засіданні з нагоди відкриття наради виступив представник України, радник-посланник Посольства України в Німеччині Максим Ємельянов. Він ознайомив делегатів з наслідками повномасштабного вторгнення рф на територію України та впливу російської агресії на українську антарктичну програму.

“Система Договору про Антарктику була заснована у дусі міжнародної наукової співпраці на противагу спробам мілітаризації та територіальних претензій. Очевидно, що Росія не доросла до того рівня, щоб поважати міжнародно визнані кордони інших держав та право своїх сусідів на самостійне існування. Така держава-агресор не заслуговує бути членом міжнародних організацій та має бути повністю ізольована”, – підкреслив Максим Ємельянов.

У відповідь Франція (що нині головує у Раді Європи) озвучила спільну заяву від імені 11 країн-членів ЄС (серед яких Бельгія, Нідерланди, Німеччина, Італія, Польща, Болгарія, Чехія, Іспанія, Швеція та Фінляндія) щодо повної підтримки України і засудження російської агресії. До цієї заяви приєднались делегації Норвегії, Румунії, Японії, Індії, Австралії, Нової Зеландії, Великої Британії та США, а також низки латиноамериканських країн – Бразилії, Аргентини, Чилі, Еквадору, Колумбії та Уругваю. Тобто загалом до заяви долучилися 25 країн, з яких 23 є Консультативними Сторонами.

Під час виступу російського представника українська делегація демонстративно залишила залу засідань. Наш демарш підтримали делегації зазначених вище країн, представники яких теж вийшли з зали.

"У такий спосіб більшість країн Договору показали, що антарктичний світ – це цивілізований світ, в якому не місце російським варварам. Ми сподіваємося, що це лише перший крок до майбутнього обмеження будь-якої діяльності РФ у міжнародно-правовій системі Договору про Антарктику, на чому ми активно наполягаємо впродовж усієї цьогорічної наради", – зазначив заступник Міністра освіти і науки України Олексій Шкуратов.

Важливо також, що представник США під час виступу вже оголосив про два наміри в цьому напрямі: денонсування Меморандуму про взаєморозуміння між Урядами США і РФ про співробітництво в Антарктиці від 2012 року та блокування головування РФ у будь-яких робочих групах та суміжних заходах у межах Договору про Антарктику.

Довідково

Україна приєдналась до Договору про Антарктику 1992 року. Участь у Договорі надає нашій державі право проводити діяльність в Антарктиці (зокрема, створювати наукові станції та відряджати наукові експедиції) і призначати уповноважених представників на Консультативні наради з Договору про Антарктику. Вони проходять щороку для обговорення актуальних питань дослідження та освоєння Антарктики, а також напрацювання рекомендацій своїм урядам.

З 2004 року Україна отримала статус Консультативної сторони Договору про Антарктику – наразі його мають лише 29 країн. Цей статус надає нашій державі право вирішального голосу у прийняті будь-яких рішень з усіх питань, пов’язаних з діяльністю в Антарктиці.

З 21 травня до 3 червня 2022 року в Берліні триває 44-та Консультативна нарада з Договору про Антарктику та 24-те засідання її робочого органу – Комітету з охорони навколишнього середовища.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux