19 квітня 2025 року набирають чинності положення Закону України «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу», прийнятого 22 серпня 2024 року.
З метою реалізації вимог Закону № 3926-IX, Міністерством фінансів України розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2022 р. № 1092», яка регламентує питання авторизацій, зокрема у напрямку здійснення митної брокерської діяльності, експлуатації митного складу та складу тимчасового зберігання, а також процедури режимних авторизацій. На сьогодні Проєкт ПКМУ надіслано на погодження до відповідних центральних органів виконавчої влади.
Система авторизацій: нові правила
Відповідно до закону № 3926-IX, суттєво змінюються підходи щодо отримання підприємствами відповідних дозволів та авторизацій на провадження видів діяльності, контроль за якими покладено на митні органи.
Відтепер Держмитслужба видаватиме авторизації підприємствам на здійснення окремих видів діяльності, зокрема:
- митної брокерської діяльності;
- експлуатації митного складу (МС);
- експлуатації складу тимчасового зберігання (СТЗ).
Раніше ці види діяльності регулювалися через дозволи, але тепер впроваджується більш структурований і контрольований процес, заснований на європейській практиці.
Для отримання авторизації необхідно:
- мати бездоганну ділову репутацію (відсутність фактів притягнення до кримінальної відповідальності);
- призначити відповідальну особу за митні питання;
- відповідати критеріям, встановленим Кабінетом Міністрів.
Усі раніше видані дозволи діятимуть ще 12 місяців з дати набрання чинності Закону. Після цього — будуть анульовані автоматично, без «права бути почутим». Бізнесу слід підготуватися заздалегідь.
Новий порядок класифікації митних складів
Запроваджуються три типи митних складів, кожен з яких регулюється окремо:
- Тип І — обов’язки щодо зберігання та декларування покладені і на утримувача складу, і на утримувача митного режиму.
- Тип ІІ — відповідальність несе лише утримувач митного режиму.
- Тип ІІІ — склад, яким володіє митний орган.
Кожна авторизація буде чітко вказувати тип складу, що використовуватиметься підприємством. Це дозволить уникнути плутанини та покращити контроль за збереженням і переміщенням товарів.
Зміни в митних режимах:
З 19 квітня митні органи прийматимуть рішення щодо авторизації для поміщення товарів у такі митні режими:
Важливо: авторизація не потрібна у випадках, якщо:
- операції з переробки вже дозволені за чинними правилами;
- йдеться про тимчасове ввезення комерційного транспорту, контейнерів, упаковки, обладнання тощо.
Поступово, протягом одного року, всі підприємства, які регулярно застосовують ці митні режими, будуть зобов’язані пройти процедуру авторизації.
Впровадження моделі митного представництва (ЄС-підхід)
Новий закон запроваджує чітке розмежування між прямим і непрямим митним представництвом:
- Прямий представник діє від імені та в інтересах особи, яку представляє. Усі зобов’язання перед митницею несе сама особа.
- Непрямий представник діє в інтересах особи, яку він представляє, але від власного імені. У цьому випадку, відповідальність перед митницею передбачена за особою та митним представником.
Це дозволить бізнесу:
- краще контролювати договірні відносини з митними брокерами;
- уникати непорозумінь під час перевірок або в разі помилок у декларуванні;
- чітко визначати, хто саме відповідає перед митними органами.
Пост-митний контроль та документальні перевірки
Одним із основних новацій Закону також є розвиток пост-митного контролю та поєднання його із заходами митного аудиту, зокрема:
Внесено зміни до статті 33-1 Митного кодексу, що дозволяють митним органам спілкуватися з декларантами і іншими особами через повідомлення та документи, такі як запити, накази та інші офіційні документи. Ці документи тепер можна отримувати в електронному вигляді.
Доповнено статтю 344-1, яка регулює проведення пост-митного контролю після митного оформлення товарів. Це включає перевірку правильності нарахування і сплати митних платежів, а також інші питання, пов’язані з митним законодавством.
Внесені зміни до порядку проведення документальних перевірок, та оформлення результатів перевірки, які корельовані з аналогічними строками, зазначеними в Податковому кодексі України.
Листування із декларантами, направлення запитів про надання підтверджуючих документів, проведення перевірки, тощо здійснюється також і в електронній формі при проходження електронної ідентифікації Квартальні плани перевірок тепер повинні бути оприлюднені на офіційному сайті Держмитслужби до 15 числа останнього місяця попереднього кварталу.
Оновлено порядок проведення перевірок, щоб переконатися в правильності митних платежів і відповідності вимогам законодавства України.
Пост-митний контроль тепер включає перевірку правильності та достовірності даних, зазначених у митних деклараціях, а також перевірку документів і облікових записів підприємств щодо товарів, що проходять митне оформлення протягом терміну 1095 днів.